„BILJEŠKA O NEDJELJI BOŽJE RIJEČI“ 2021.

Smjernice i preporuke Kongregacije za bogoštovlje i stegu sakramenata u pripravi Nedjelje Božje riječi 24. siječnja 2021.

MOLITVENA OSMINA ZA JEDINSTVO KRŠĆANA 2021.

HBK (TU) – Vijeće Hrvatske biskupske konferencije za ekumenizam i dijalog i Kršćanska sadašnjost objavili su priručnik za svjetsku Molitvenu osminu 2021. godine. Priručnik je rezultat suradnje Papinskog vijeća za promicanje jedinstva kršćana i Povjerenstva „Vjera i ustrojstvo“ Ekumenskog vijeća crkava, a materijale za 2021. godinu priredile su sestre iz zajednice monahinja u Grandchampu u Švicarskoj na biblijsku temu „Ostanite u mojoj ljubavi i donosit ćete mnogo roda“ (usp. Iv 15,1-17).

U SRIJEMSKOJ MITROVICI PROSLAVLJEN SPOMENDAN SVETE ANASTAZIJE, SRIJEMSKE MUČENICE

SRIJEMSKA MITROVICA (TU) – u petak, 15. siječnja 2021., u katedrali–bazilici manjoj koja je posvećena svetom Dimitriju, đakonu i mučeniku, u Srijemskoj Mitrovici, svečanik euharistijskim slavljem proslavljen je spomendan svete Anastazije, srijemske mučenice iz ranokršćanskih vremena. Večernje euharistijsko slavlje, u 18.00 sati predslavio je vlč. Ivica Zrno, župnik župe Sveta Ana, majka BDM iz Laćarka, uz suslavljenje mons. Eduarda Španovića, domaćeg župnika.

PREDSJEDNIK MIROVIĆ PRIMIO SREMSKOG BISKUPA I PREDSEDNICU NACIONALNOG SAVETA HRVATSKE NACIONALNE MANJINE

NOVI SAD (TU) – Predsjednik Pokrajinske vlade, g. Igor Mirović primio je danas srijemskog biskupa, msgr. Đuru Gašparovića i predsjednicu Nacionalnog savjeta hrvatske nacionalne manjine, gđu. Jasnu Vojnić, sa kojima je razgovarao o nastavku suradnje na projektima očuvanja vjerske baštine u Vojvodini.

ZIMSKE RADOSTI SRIJEMSKOMITROVAČKIH VJEROUČENIKA

MISA ZAHVALNICA NA STARU GODINU U SRIJEMSKOJ MITROVICI

01. siječanj 2021.

SRIJEMSKA MITROVICA (TU) – U četvrtak, 31. prosinca 2020., u 18.00 sati u srijemskomitrovačkoj župskoj crkvi Sveti Dimitrije, đakon i mučenik, svečano je proslavljena Misa zahvalnica na kraju građanske godine. Svečana Misa zahvalnica okupila je vjernike srijemskomitrovačke župe sa željom i nakanom da Bogu iskažu zahvalnost za sve darove koje su primili u protekloj godini. Svečano euharistijsko slavlje predslavio je srijemskomitrovački župnik, mons. Eduard Španović.

U prigodnoj homiliji, mons. Eduard Španović je istaknuo kako je danas najveći grijeh modernog čovjeka grijeh nezahvalnosti.

Ljudi danas teže za sve većim materijalnim bogatstvom i nemaju granice u svojim željama i težnjama. U današnjem svijetu ljudi nemaju vremena zahvaliti za ono što imaju, a nažalost najčešće cijene svoje darove nakon što ih izgube.

U nastavku homilije, mons. Eduard Španović je podsjetio da i pored teške godine koju je pretrpjelo čitavo čovječanstvo ne trebamo zaboraviti na dobre i lijepe trenutke kojima je također bilo.

Neprestana zahvala i trajno zahvaljivanje istinske je potreba današnjeg čovjeka jer sve što imamo i što jesmo darovano nam je od Boga. Ljudi svoje traganje i težnje trebaju usmjeriti prema duhovnim dobrima, uvijek tražeći i čuvajući osjećaj iskrene zahvalnosti za Božju providnost i zaštitu.

Podsjećajući na evanđeoski izvještaj o 10 gubavaca, mons. Eduard Španović je rekao da Isus nije oduzeo dar zdravlja koji je darovao gubavcima. Iako se nisu zahvalili za ispunjenu molitvu, On ih nije vratio u prvobitno stanje – stanje bolesti. Mi danas, također, nailazimo na nezahvalnost i nerazumijevanje, ali unatoč svemu trebamo ostati i ustrajati u ljubavi koju Gospodin vidi i Njemu je poznata.

U nastavku homilije, mons. Eduard Španović je pročitao i statističke podatke za srijemskomitrovačku župu za 2020. godinu, a koji se odnose na brojku umrlih i rođenih, te Sakramente Krštenja i Ženidbe. Prema statističkim podacima brojke su približno iste prethodnoj godini, s tim da je brojka umrlih u 2020. godini dosta niža nego prethodne, 2019. godine, dok je mali broj Sakramenata Krštenja i Ženidbe odložen za vrijeme nakon pandemije virusa Covid-19.

Na koncu homilije mons. Eduard Španović je dao poticaj i pozvao na duhovnu i materijalnu pomoć za ljude koji su zahvaćeni potresom u Hrvatskoj.

Svaki čovjek koji trpi zaslužuje sućut i podršku, mi to posebno osjećamo za naše bližnje. Zato molimo za Božju pomoć i snagu za sve naše prijatelje, rodbinu, sunarodnjake i sve one koji su pogođeni zbog potresa širom Hrvatske.

Na koncu euharistijskoga slavlja, župski zbor Sveta Cecilija, pod ravnanjem orguljašice s. Cecilije Tomkić, otpjevao je Tebe Boga hvalimo nakon čega je zazvan Božji blagoslov na sav okupljen narod.

Nakon euharistijskog slavlja vjernici su otišli kućama kako bi u zajedništvu svojih obitelji dočekali kraj građanske godine.

Te