NAJAVA: OBILJEŽAVANJE 150. OBLJETNICE ROĐENJA KNJIŽEVNIKA ŽIVKA BERTIĆA U KUKUJEVCIMA

Župni dom crkve Presvetog Trojstva, Svetog Save 5, Kukujevci

NAJAVA: VIKEND SUSRETI U SJEMENIŠTU U ĐAKOVU

Dođi i vidi!

DUHOVNA OBNOVA SVEĆENIKA SRIJEMSKE BISKUPIJE U PETROVARADINU

U mirnom ozračju samostana sv. Jurja u Petrovaradinu, održana je u ponedjeljak 17. veljače 2025. duhovna obnova za svećenike Srijemske biskupije, koja je bila prigoda za duhovno osnaženje i produbljenje vjere

U ZEMUNU ODRŽAN 72. ZNANSTVENI KOLOKVIJ ZKVH

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata započeo je novi veliki projekt – istraživanje i popis materijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji.

SVJEDOČANSTVO BLIZINE I SOLIDARNOSTI S KATOLICIMA SRIJEMSKE BISKUPIJE

Nedjelja zajedništva i solidarnosti sa Srijemskom biskupijom upriličena je u Župi Svih Svetih u Đakovu, 16. veljače 2025. g.

DUHOVNA OBNOVA SVEĆENIKA SRIJEMSKE BISKUPIJE U PETROVARADINU

20. veljača 2025.

U mirnom ozračju samostana sv. Jurja u Petrovaradinu, održana je u ponedjeljak 17. veljače 2025. duhovna obnova za svećenike Srijemske biskupije, koja je bila prigoda za duhovno osnaženje i produbljenje vjere

PETROVARADIN (TU) – Ova obnova, koja se tradicionalno organizira kako bi svećenici duhovno ojačali i produbili svoj pastoralni poziv, okupila je sve svećenike i đakone biskupije te dvojicu srijemskih biskupa.

Duhovnu obnovu predvodio je o. Marijan Steiner, DI, superior isusovačke rezidencije u Beogradu. Program je bio bogat i sadržajan, uključujući nadahnuto duhovno izlaganje, sakrament pomirenja, euharistijsko klanjanje te zajednički ručak, koji je pružio priliku za razmjenu iskustava i produbljenje zajedništva među okupljenima, a tom prilikom čestitani su i imendani svećenicima koji ovih dana slave.

U središtu izlaganja o. Steinera bila je tema „Isus, liječnik duše i tijela“, u kojoj je govorio o Isusu kao kralju, proroku i svećeniku prema Svetom Pismu. Posebno je istaknuo evanđeoske prikaze Krista kao onoga koji ne samo da liječi tjelesne bolesti, već i obnavlja vjeru pojedinca i zajednice. Naglasio je da je čovjek često suočen s bolešću, koja mu, umjesto da bude teret, može postati prigoda za susret s Bogom, traženje pomoći i produbljenje duhovnog života.

Čovjek ne može pobjeći od svoje bolesti; ona ga tjera da potraži pomoć, da prihvati tuđu ruku. Liječeći tijelo, Isus je obnavljao vjeru; njegova je svrha bila ne samo ozdravljenje pojedinca, već i zdravlje cijele zajednice“, istaknuo je o. Steiner, naglašavajući kako su radost i slavljenje Boga uvijek bili prisutni u ozdravljenjima koje je Isus činio.

U svom govoru naglasio je kako evanđelja bilježe dvadesetak zgoda u kojima Isus ozdravlja bolesne ili dolazi u susret njihovim bližnjima. Ozdravljenje bolesnika jedan je od znakova mesijanskog dolaska, dok je bolest, kako je rekao, kušnja naše odanosti i ljubavi prema Bogu. Oni koji ne uspijevaju prepoznati dublji smisao patnje, doživljavaju bolest kao križ koji ih pritišće na zemlju, umjesto prijestolja koje ih uzdiže prema nebu.

Nije naša sreća u bezbolnosti, već u Božjoj svetoj volji. Bog šalje buru da očisti zrak i učvrsti stablo. Naš ljudski razum često ne prepoznaje da se i iskrivljenim slovima može pravo pisati“, rekao je o. Steiner, ističući kako bolest nije kazna, nego prilika da se Bog proslavi.

Duhovna obnova završila je euharistijskim klanjanjem, nakon čega su se okupljeni svećenici i đakoni pridružili zajedničkom ručku, nastavljajući razmjenu iskustava i duhovnih promišljanja u bratskom zajedništvu.