POZIV ZA MEDIJE

U srijedu se obilježava 325 godina od potpisivanja Karlovačkog mira.

UZVIŠENJE SVETOG KRIŽA U PETROVARADINU

Jedna od tri petrovaradinske župe proslavila je svečano svoj crkveni god

PROSLAVLJEN CRKVENI GOD U NOVIM BANOVCIMA

Blagdan rođenja Blažene Djevice Marije svečano je proslavljen u obnovljenoj banovačkoj crkvi

MALA GOSPA U KAPELI GOSPE OD MIRA

U Srijemskim Karlovcima svečano proslavljeno rođenje Blažene Djevice Marije

NAJAVA PROSLAVE SV. GERARDA U ZRENJANINU

Propovijed na hrvatskom jeziku izreći će srijemski biskup mons. Fabijan Svalina.

NAJAVA OBILJEŽAVANJA 325. OBLJETNICE POTPISIVANJA KARLOVAČKOG MIRA

02. rujan 2024.

Ovom prigodom s vjernicima će se susresti državni tajnik Svete Stolice kardinal Pietro Parolin

TEKIJE (TU) - Potpisivanje Karlovačkog mira vrlo je važan događaj u povijesti naših prostora, pa i povijesti cijele Europe, jer su njegovim zaključivanjem zaustavljena turska osvajanja. Zato Srijemska biskupija organizira 18. rujna obilježavanje ove važne obljetnice na kojoj će, pored visokih dužnosnika raznih europskih zemalja sudjelovati i državni tajnik Svete Stolice kardinal Pietro Parolin.

Kardinal Parolin ovom prigodom susrest će se s vjernicima Srijemske biskupije u biskupijskom svetištu Gospe Snježne na Tekijama. Program započinje u 16 sati molitvom krunice i litanija, potom slijedi svečana pjevana Večernja u 16.30. Njom će predsjedati kardinal Parolin, uz prigodnu homiliju i obraćanje vjernicima. Potom će biti slavljena sveta misa za hodočasnike, koji mogu i žele ostati.

Drugi dio obilježavanja obljetnice potpisivanja Karlovačkog mira je u Kapeli Gospe od mira u Srijemskim Karlovcima. Ovaj dio susreta predviđen je za visoke državne zvaničnike, diplomatske predstavnike zemalja koje su sudjelovale u potpisivanju mira prije 325 godina, kao i druge visoke diplomatske predstavnike raznih zemalja, te visoke vjerske predstavnike Srpske Pravoslavne Crkve, Islamske zajednice, Evangeličke Crkve i Rimokatoličke Crkve. Ovaj skup bit će zajednička poruka mira predstavnika različitih država i vjerskih zajednica. Uz prigodne govore zvaničnika, bit će održana i međureligijska molitva za mir, a na kraju će svi zajedno posaditi mlado stablo masline kao drevnog simbola mira ispred Kapele Gospe od mira.

Pozivaju se svi vjernici da hodočaste na Tekije 18. rujna i sudjeluju u ovom povijesnom događaju za Srijemsku biskupiju, te uzmu i sami učešće u molitvi za mir u svijetu, koji je danas toliko potreban. Također, povijesni je trenutak za Srijem i dolazak državnog tajnika Svete Stolice, te je važno da vjernici prepoznaju veličinu ovoga događaja i odazovu se sudjelovanjem na molitvenom susretu koji će predvoditi kardinal Parolin.

Prijevoz će biti organiziran po župama, zato se pozivaju vjernica da se prijave svojim župnicima radi lakše organizacije. Moguće je doći i osobnim prijevozom. Dođite, a potaknite i druge da dođu i sudjeluju na ovom povijesnom molitvenom susretu.

Fotografije: www.wikipedia.org/TU