NAJAVA OBILJEŽAVANJA DANA ROĐENJA BANA JOSIPA JELAČIĆA

Ovaj dan obilježava se kao praznik hrvatske zajednice u Republici Srbiji

HODOČAŠĆE ZBORA MLADIH U KARMEL SV. JOSIPA

Zbor mladih Župe sv. Katarine, djevice i mučenice iz Sota posjetio je sestre karmelićanke u utorak, 1. listopada

PAPA POZVAO NA MOLITVU I POST ZA MIR U SVIJETU

Papa Franjo pozvao je vjernike da se sljedeći ponedjeljak, 7. listopada odazovu njegovu pozivu na dan molitve i uzdržavanja od obrokâ i da mole za dar mira. Dan prije, u nedjelju 6. listopada, papa će u Bazilici Svete Marije Velike (Santa Maria Maggiore) moliti krunicu i uputiti molitvu Gospi na istu nakanu.

MIOLJE U NOVOM SLANKAMENU

Župa u Novom Slankamenu je u nedjelju, 29. rujna, proslavila svog nebeskog zaštitnika, sv. Mihaela, arkanđela, tj. sv. Mihovila, kako ga domaći vjernici zovu

SUSRET RASELJENIH BEŠČANA

Povodom svetkovine crkvenog goda u Beški se okupili vjernici porijeklom iz ove župe koji godinama žive i rade u inozemstvu

SUSRET RASELJENIH BEŠČANA

03. listopad 2024.

BEŠKA (TU) – U nedjelju, 29. rujna, na drugom danu trodnevnice uoči proslave svetkovine zaštitnice župe i župne crkve u Beški – sv. Terezije od Djeteta Isusa, u župi su se okupili raseljeni vjernici porijeklom iz ove župe, koji neće moći sudjelovati na proslavi crkvenog goda u utorak, zbog radnog dana. Prisutni su bili iz Hrvatske, Njemačke i drugih krajeva, zajedno sa svojom rodbinom i članovima obitelji koji su ostali u župi, koji su s velikom radošću pomogli i dan prije oko uređenja crkve i okoliša.

Nakon svečane svete mise, na kojoj se osobito molilo za obitelji, te stare i bolesne u sklopu duhovne priprave za kirbaj, te nakon prigodne pobožnosti sv. Maloj Tereziji, koju je predvodio i propovijedao župnik vlč. Aleksandar Kovačević, vjernici su pripremili zajedničko druženje te ručak za sve. Radosno zajedništvo u župnoj dvorani nastavilo se do kasnih popodnevnih sati, uz glazbu i razgovor, druženje, razmjenu iskustava, sjećanja, te izraze međusobne podrške.

Župnik je gostima izrazio dobrodošlicu, te istaknuo kako ovakvim druženjima i posjetima daju dobar i snažan primjer i poticaj i ostalima, te koliko njihova prisutnost u rodnoj župi znači u vidu podrške i poticaja. Dirljivo je vidjeti i znati da nisu zaboravili rodni kraj ni župu u kojoj su primili prve sakramente i pouku, te da su im ova vrata uvijek širom otvorena! Ovakvi susreti su snažan i opipljiv znak zajedništva, te zaista ohrabrenje i domaćim vjernicima, a osobito su korisni i za međusobno upoznavanje i razvijanje suradnje te otvaranje prilika napose za mlade. U inozemstvu gdje žive, stekli su mnogi vještine, znanja i iskustva, koja rado prenose i domaćem stanovništvu i potiču mlade na razvoj i veći angažman. Organizaciju i realizaciju susreta su uz župu Sveta Terezija u Beški pomogli i udruga Navis i Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice Autonomne pokrajine Vojvodine.